West-Vlamingen scoren beter op toelatingsexamen arts en tandarts.

Elk jaar worden de toelatingsexamens voor arts en tandarts georganiseerd. “Enkel in West-Vlaanderen slaagt meer dan de helft van de kandidaten”, stelt Brecht Warnez als Vlaams volksvertegenwoordiger en lid van de commissie Onderwijs vast. Dit jaar werden deze toelatingsexamens omwille van de coronacrisis voor het eerst digitaal én gedecentraliseerd georganiseerd. “Ook opmerkelijk is dat dit eigenlijk niet heeft betekend dat er meer West-Vlamingen of Limburgers hebben meegedaan”, aldus Brecht Warnez.

West-Vlaanderen scoort best

Er namen aan het toelatingsexamen arts 543 West-Vlamingen deel. Hiervan slaagden 315 studenten of 58%. Hiermee scoort de provincie West-Vlaanderen het best. Bij alle andere provincies slagen meer dan de helft van de deelnemers niet.

Bij de tandartsen slagen 78 van de 139 West-Vlamingen. Daarmee is West-Vlaanderen ook de enige provincie met meer dan de helft geslaagde deelnemers (56%).

Onderstaand een overzicht van de totale slaag- en deelnamepercentages van de toelatingsexamens voor arts en tandarts. Opvallend is dat deelnemers wonend in het Brussels Hoofdstedelijk Gewest nog steeds minder slagen dan andere deelnemers, al moeten we, zeker voor het tandartsenexamen (waar er weinig deelnemers uit Brussel zijn), voorzichtig zijn met interpretaties.

ProvincieGeslaagdDeelgenomenSlaagperc.Deelnameperc.
Antwerpen548132741%29%
Brussels Hoofdstedelijk Gewest4616328%4%
Limburg24050048%11%
Oost-Vlaanderen500105947%23%
Vlaams-Brabant40585048%19%
West-Vlaanderen39368258%15%
Totaal2132458147%100%

Brecht Warnez: “Slechts 15% van de deelnemers aan het Vlaamse toelatingsexamen zijn West-Vlamingen, maar de resultaten tonen een goede voorbereiding en motivatie want ze slagen procentueel het meest.”

Meest vrouwelijke studenten, afkomstig uit secundair en hoger onderwijs

De meeste geslaagden voor het artsenexamen volgden in het secundair onderwijs richtingen zoals wetenschappen-wiskunde (801) of Latijn-wiskunde (205).

Bij de tandartsen zijn de cijfers gelijkaardig. Wetenschappen-wiskunde (162) en Latijn-wiskunde (39) is de favoriete vooropleiding in het secundair.

Brecht Warnez: “Er zijn naast de grote groep uit het secundair onderwijs, 1.412 studenten, ook 718 geslaagde kandidaat-artsen en -tandartsen afkomstig uit ons hoger onderwijs.”

“Bij de geslaagde kandidaat-artsen zijn 64% dames. Bij de tandartsen loopt dit op tot 70%. Hiermee wordt de vervrouwelijking van de medische beroepen bevestigd.”

Op meer plaatsen examen, toch minder deelnemers

Op 25 en 26 augustus 2020 vonden de toelatingsexamens voor de opleidingen geneeskunde en tandheelkunde plaats op meer dan 100 locaties in Vlaanderen en Brussel.  Deelnemers werden ad random verdeeld over de examenlocaties. Deelnemers mochten geen examen afleggen op de eigen school om niemand te bevoordelen of te benadelen. Deze spreiding kwam er omwille van de coronacrisis. Het aantal deelnemers per locatie varieerde tussen 11 (kleinste groep) en 375 (grootste groep).

Brecht Warnez: “Nu het examen dichtbij georganiseerd werd en niet meer in Brussels Expo, is geen stijging te merken ten opzichte van de vorige jaren van het aantal deelnemers uit verder afgelegen provincies zoals West-Vlaanderen en Limburg.”

Dit academiejaar mochten 1285 van de 1763 geslaagde studenten starten met de opleiding geneeskunde en 181 van de 369 geslaagden met de opleiding tandheelkunde. Dit heeft te maken met de numerus fixus. De effectieve rangschikking van de geselecteerden berust op de selectie van de beste deelnemers.

Ik blijf in het parlement het dossier van de toelatingsexamens nauwgezet volgen”, sluit Warnez af.

Gerelateerd nieuws

Economie

Aantal student-ondernemers in Vlaanderen op 4 jaar tijd met meer dan 70% gestegen

Vlaanderen telde in 2020 6.090 student-ondernemers, een stijging van bijna 70 % ten opzichte van 2017. “De wil om te ondernemen is aanwezig bij de Vlaamse studenten. Daarom moeten we het kader omtrent student-ondernemers verder perfectioneren, zodat zij op lange termijn een echte meerwaarde kunnen vormen voor de Vlaamse economie”, zegt Vlaams parlementslid Brecht Warnez.

Onderwijs

Één miljoen euro Vlaamse subsidie voor veiligere schoolomgevingen in West-Vlaanderen

In 2021 werd er maar liefst meer dan 2,7 miljoen euro subsidie uitgekeerd aan Vlaamse steden en gemeenten om projecten te realiseren die de verkeersveiligheid in de buurt van scholen verbeteren. Maar liefst 1 miljoen hiervan ging naar projecten in West-Vlaanderen waarmee de provincie koploper is in Vlaanderen. “Verkeersveiligheid aan scholen is cruciaal. Het is belangrijk lokale besturen aan te moedigen die verkeersveiligheid te verbeteren”, zegt Vlaams parlementslid Brecht Warnez.