West-Vlamingen scoren beter op toelatingsexamen arts en tandarts.

Elk jaar worden de toelatingsexamens voor arts en tandarts georganiseerd. “Enkel in West-Vlaanderen slaagt meer dan de helft van de kandidaten”, stelt Brecht Warnez als Vlaams volksvertegenwoordiger en lid van de commissie Onderwijs vast. Dit jaar werden deze toelatingsexamens omwille van de coronacrisis voor het eerst digitaal én gedecentraliseerd georganiseerd. “Ook opmerkelijk is dat dit eigenlijk niet heeft betekend dat er meer West-Vlamingen of Limburgers hebben meegedaan”, aldus Brecht Warnez.

West-Vlaanderen scoort best

Er namen aan het toelatingsexamen arts 543 West-Vlamingen deel. Hiervan slaagden 315 studenten of 58%. Hiermee scoort de provincie West-Vlaanderen het best. Bij alle andere provincies slagen meer dan de helft van de deelnemers niet.

Bij de tandartsen slagen 78 van de 139 West-Vlamingen. Daarmee is West-Vlaanderen ook de enige provincie met meer dan de helft geslaagde deelnemers (56%).

Onderstaand een overzicht van de totale slaag- en deelnamepercentages van de toelatingsexamens voor arts en tandarts. Opvallend is dat deelnemers wonend in het Brussels Hoofdstedelijk Gewest nog steeds minder slagen dan andere deelnemers, al moeten we, zeker voor het tandartsenexamen (waar er weinig deelnemers uit Brussel zijn), voorzichtig zijn met interpretaties.

ProvincieGeslaagdDeelgenomenSlaagperc.Deelnameperc.
Antwerpen548132741%29%
Brussels Hoofdstedelijk Gewest4616328%4%
Limburg24050048%11%
Oost-Vlaanderen500105947%23%
Vlaams-Brabant40585048%19%
West-Vlaanderen39368258%15%
Totaal2132458147%100%

Brecht Warnez: “Slechts 15% van de deelnemers aan het Vlaamse toelatingsexamen zijn West-Vlamingen, maar de resultaten tonen een goede voorbereiding en motivatie want ze slagen procentueel het meest.”

Meest vrouwelijke studenten, afkomstig uit secundair en hoger onderwijs

De meeste geslaagden voor het artsenexamen volgden in het secundair onderwijs richtingen zoals wetenschappen-wiskunde (801) of Latijn-wiskunde (205).

Bij de tandartsen zijn de cijfers gelijkaardig. Wetenschappen-wiskunde (162) en Latijn-wiskunde (39) is de favoriete vooropleiding in het secundair.

Brecht Warnez: “Er zijn naast de grote groep uit het secundair onderwijs, 1.412 studenten, ook 718 geslaagde kandidaat-artsen en -tandartsen afkomstig uit ons hoger onderwijs.”

“Bij de geslaagde kandidaat-artsen zijn 64% dames. Bij de tandartsen loopt dit op tot 70%. Hiermee wordt de vervrouwelijking van de medische beroepen bevestigd.”

Op meer plaatsen examen, toch minder deelnemers

Op 25 en 26 augustus 2020 vonden de toelatingsexamens voor de opleidingen geneeskunde en tandheelkunde plaats op meer dan 100 locaties in Vlaanderen en Brussel.  Deelnemers werden ad random verdeeld over de examenlocaties. Deelnemers mochten geen examen afleggen op de eigen school om niemand te bevoordelen of te benadelen. Deze spreiding kwam er omwille van de coronacrisis. Het aantal deelnemers per locatie varieerde tussen 11 (kleinste groep) en 375 (grootste groep).

Brecht Warnez: “Nu het examen dichtbij georganiseerd werd en niet meer in Brussels Expo, is geen stijging te merken ten opzichte van de vorige jaren van het aantal deelnemers uit verder afgelegen provincies zoals West-Vlaanderen en Limburg.”

Dit academiejaar mochten 1285 van de 1763 geslaagde studenten starten met de opleiding geneeskunde en 181 van de 369 geslaagden met de opleiding tandheelkunde. Dit heeft te maken met de numerus fixus. De effectieve rangschikking van de geselecteerden berust op de selectie van de beste deelnemers.

Ik blijf in het parlement het dossier van de toelatingsexamens nauwgezet volgen”, sluit Warnez af.

Gerelateerd nieuws

West-Vlaanderen

77% meer huursubsidies en installatiepremies

Het aantal aanvragen voor een huursubsidie daalt, maar het gemiddelde bedrag per dossier stijgt fors. Met 12 miljoen euro gaan de meeste middelen (25%) naar West-Vlaanderen. “Betaalbaar wonen is een basisrecht,” zegt Vlaams parlementslid Brecht Warnez, “we moeten ons uiterste best blijven doen om ervoor te zorgen dat Vlaamse gezinnen een dak boven het hoofd hebben.”

Onderwijs

Meeste kans op slagen in hoger onderwijs voor leerlingen Grieks-Latijn

De slaagkansen voor een student in het hoger onderwijs hangen sterk af van de vooropleiding in hun secundair onderwijs. Dat blijkt uit een vraag van Vlaams Parlementslid Brecht Warnez (CD&V) aan minister Ben Weyts (N-VA). De richtingen Grieks-Wiskunde, Latijn-Wiskunde en Grieks-Latijn maar ook Bouw- en houtkunde spannen de kroon: respectievelijk 65%, 56%, 53% en 56% van de studenten met deze vooropleidingen behaalt een bachelordiploma binnen de vooropgestelde termijn. Bij alle andere vooropleidingen ligt het slaagpercentage ruim onder de 50%.

Onderwijs

Meer dan 44.000 studenten surfen naar ‘Moodspace’

Een half jaar geleden werd ‘Moodspace’ gelanceerd, een digitaal platform studentenwelzijn dat alle informatie bundelt over de mentale gezondheid en psychische klachten. Sindsdien werd het platform bezocht door meer 44.000 studenten en ruim 6.600 studenten vulden een zelftest in.