West-Vlaamse zorgcentra krijgen bijna 6 miljoen euro om energiefactuur te verlagen

Onze West-Vlaamse zorginstellingen investeren dit jaar meer dan 11,3 miljoen euro in energierenovaties. Daarvoor krijgen ze 5,9 miljoen euro subsidies en zijn daarmee koploper in Vlaanderen. Dat antwoordde minister van welzijn Wouter Beke aan Vlaams parlementslid Brecht Warnez (CD&V). “Elke euro die we niet aan elektriciteit of verwarming moeten spenderen, kan naar zorg voor de mensen gaan. We moeten nu meer dan ooit investeren in isolatie, warmtepompen, zonnepanelen enzovoort”, zegt Warnez tevreden.

Vlaanderen kent aan klimaatsubsidies toe aan bestaande zorginfrastructuur. Op die manier kunnen ze hun toekomstige energiekosten verminderen alsook een steentje bijdragen om de opwarming van de aarde tegen te gaan. In totaal kende minister Wouter Beke 13,4 miljoen euro toe in heel Vlaanderen. Goed voor een CO2-besparing van 5.588 ton.

West-Vlaanderen haalt daarbij de grootste hap subsidies binnen. Onze provincie staat daardoor garant voor 1.735 ton minder CO2-uitstoot.

ProvincieBehouden subsidie
Antwerpen2.410.148,08
Brussel230.603,20
Limburg272.495,70
Oost-Vlaanderen3.166.305,90
Vlaams-Brabant1.393.146,69
West-Vlaanderen5.907.747,53
 13.380.447,11

Het OCMW van Meulebeke investeert met 1,8 miljoen euro het meeste in energierenovaties en krijgt hier ruim 900.000 euro Vlaamse subsidies voor. Het gaat om verschillende ingrepen in het lokaal dienstencentrum Ter Deeve, assistentiewoningen residentie Deeveland en het woonzorgcentrum Ter Deeve.

De energierenovatiesubsidies zijn belangrijk voor de zorgcentra. Zo getuigt ook Zorgbedrijf ‘De Vleugels’, een ondersteunings- en expertisecentrum voor mensen met een beperking, dat met 1,4 miljoen euro het tweede meest investeert in Vlaanderen. Door de maatregelen te nemen besparen ze jaarlijks 10.000 euro.

“Zeker in de huidige energiecrisis is inzetten op duurzame maatregelen die zowel een korte als lange termijn impact hebben op onze energiefactuur goed huisvaderschap”, stelt Brecht Warnez. Op de vraag van het parlementslid maakte minister Beke bekend dat dit jaar nog 21 miljoen euro extra subsidies voor energierenovaties aan zorgcentra zullen worden toegekend.

Gerelateerd nieuws

Binnenlands Bestuur

Meer dan 300.000 euro voor West-Vlaamse molens

In 2022 en 2023 maakte Vlaanderen meer dan driehonderd duizend euro vrij voor het onderhoud van molens. “Dit is echter nog niet voldoende. Het is belangrijk te blijven investeren in ons West-Vlaams cultureel erfgoed”, zegt Vlaams parlementslid Brecht Warnez.

Milieu

Al 800 extra bomen dit jaar in Wingene

De gemeente Wingene wil tegen 2030 1 extra boom per inwoner realiseren en dat buiten bosgebieden. Op die manier kan de dorpskern vergroend worden.