West-Vlaamse kandidaat-artsen en -tandartsen opnieuw beste leerlingen van de klas

In juli werden opnieuw toelatingsexamens georganiseerd voor de opleidingen Geneeskunde en Tandheelkunde. “Voor het tweede jaar op rij halen de West-Vlaamse deelnemers het hoogste slaagpercentage op beide examens”, stelt Vlaams Parlementslid Brecht Warnez vast. Hierdoor starten straks 202 en 37 West-Vlaamse studenten aan hun opleiding arts en tandarts. “Verder zet ook de vervrouwelijking van het medisch beroep zich voort, met op beide examens meer dan 70% vrouwelijke deelnemers”.

Elk jaar worden toelatingsexamens georganiseerd voor de opleidingen arts en tandarts. Vorig jaar werden de toelatingsexamens voor het eerst gedecentraliseerd georganiseerd: er kon in kleinere groepen examen afgelegd worden op verschillende locaties, verspreid over heel Vlaanderen. Na een positieve evaluatie van dit systeem, vond het examen dit jaar opnieuw op verschillende locaties plaats.

West-Vlaanderen boven

Er namen dit jaar 532 West-Vlamingen deel aan het toelatingsexamen geneeskunde, waarvan 238 deelnemers of 44,7% slaagden. 202 studenten zijn gunstig gerangschikt. Daarmee zijn de West-Vlaamse deelnemers nog steeds de beste leerlingen van de klas, gevolgd door Oost-Vlaanderen (39,4%) en Vlaams-Brabant (38,4%). Het gemiddelde slaagpercentage bedroeg 35%.

Bij het toelatingsexamen tandheelkunde namen 132 West-Vlamingen deel, waarvan 90 deelnemers of 68,2% slaagden. 37 zijn gunstig gerangschikt. Dit ligt een stuk boven het gemiddelde slaagpercentage van 51%.

Onderstaand een overzicht van de slaagpercentages per provincie voor de toelatingsexamens Geneeskunde en Tandheelkunde:

Toelatingsexamen Geneeskunde

ProvincieIngeschrevenDeelgenomenGeslaagdSlaagpercentage
Antwerpen1231108537534,6%
Brussels Hoofdstedelijk Gewest1661362719,9%
Limburg50045014331,8%
Oost-Vlaanderen93582532539,4%
Vlaams-Brabant82572427838,4%
West-Vlaanderen58053223844,7%

Toelatingsexamen Tandheelkunde

ProvincieIngeschrevenDeelgenomenGeslaagdSlaagpercentage
Antwerpen28024513856,3%
Brussels Hoofdstedelijk Gewest43351028,6%
Limburg1271125448,2%
Oost-Vlaanderen21918810958,0%
Vlaams-Brabant1561427250,7%
West-Vlaanderen1491329068,2%

Voor het tweede jaar op rij worden de toelatingsexamens gedecentraliseerd georganiseerd en voor het tweede jaar op rij ligt het West-Vlaamse slaagpercentage een stuk hoger dan de andere provincies”, stelt Brecht Warnez vast. “Het is nog vroeg om hier een wetenschappelijk verband vast te stellen, maar de nabijheid van de examenlocaties voor West-Vlaamse deelnemers – in tegenstelling tot vorige jaren waarin de examens in Brussel georganiseerd werden – zou een positieve invloed kunnen hebben op hun slaagkansen.”

Latijn-Wiskunde en Wetenschappen-Wiskunde populairste vooropleidingen 

De populairste vooropleidingen in het middelbaar voor kandidaat-artsen blijven Wetenschappen-Wiskunde (605 geslaagden) en Latijn-Wiskunde (160 geslaagden). Naast de grote groep deelnemers uit het secundair onderwijs, zijn er ook 1.231 deelnemers afkomstig uit het hoger onderwijs. Opvallend is wel dat het slaagpercentage bij deze groep (38,5%) lager ligt dan bij de populairste vooropleidingen uit het middelbaar (respectievelijk 45,2% en 45,6%). Bij het examen voor kandidaat-tandartsen kunnen dezelfde vaststellingen gedaan worden.

Gerelateerd nieuws

Binnenlands Bestuur

cd&v wil meer centen voor landelijk Vlaanderen

Uit een onafhankelijke studie blijkt dat de financiering van de gemeenten eerlijker moet. “Wat we al jaren zeggen, wordt nu ook bevestigd. Vlaanderen moet de centrumsteden, de kleinere steden en de gemeenten meer centen geven. Landelijk Vlaanderen verdient meer respect. Zo moeten we Antwerpen en Gent geen pijn doen, krijgt de rest meer en is er minder administratieve overlast”, zegt Vlaams parlementslid Brecht Warnez die al jaren op die nagel klopt.

Cultuur

Bib Wingene viert Jeugdboekenmaand

Lezingen van jeugdauteurs, klasbezoeken met VR-brillen, extra animatie in thema ‘sport & spel’ … “Onze bib bruist van leven tijdens de Jeugdboekenmaand”, vertelt Brecht Warnez, schepen van Bibliotheek. “Op zondagochtend 24 maart maken we het tussen 10 en 12 uur extra gezellig met leuke kinderanimatie van reizend speeltheater Kip van Troje. Iedereen is welkom!”