58% van de Vlaamse besturen wapende zich tegen cybercriminaliteit

Lokale besturen zetten meer en meer in op cyberveiligheid en krijgen hiervoor ondersteuning van de Vlaamse Regering. Van die steun wordt veelvuldig gebruik gemaakt. “Deze evolutie is enkel toe te juichen. Vlaanderen moet de eerste bondgenoot van lokale en provinciale besturen zijn, zeker in de strijd tegen cybercriminaliteit”, zegt Warnez.

Sinds 2020 ondersteunt de Vlaamse regering steden en gemeenten die zich wensen te beveiligen tegen cybercriminaliteit. Enerzijds kunnen ze een basisaudit laten uitvoeren door Audit Vlaanderen, die voor twee derde door de Vlaamse overheid betaald wordt. Steden en gemeenten kunnen steeds een bijkomende audit laten uitvoeren, die voor 50 procent gecofinancierd wordt door de Vlaamse overheid. Anderzijds kunnen steden en gemeenten hun ICT-systeem laten testen door een ethisch hacker.

Belang van communicatie

Vandaag hebben reeds 125 lokale besturen een basisaudit bij Audit Vlaanderen besteld, bijna een verdubbeling ten opzichte van een jaar geleden. 13 steden en gemeenten vroegen zelfs een bijkomende audit aan, meer dan een verviervoudiging ten opzichte van 2020. Ook het aantal testen door ethische hackers is 40% toegenomen. In totaal betekent dit dat reeds 174 van de 300 Vlaamse gemeenten gebruik maken van de Vlaamse steun voor cyberveiligheid, wat neerkomt op 58 procent. 50 gemeenten bestelden zelfs zowel de basisaudit als de ethische hacking.

“Het is zeer positief dat zo veel lokale besturen gebruik maken van de beschikbare Vlaamse steun. 126 steden en gemeenten doen dit echter nog niet. Hopelijk garanderen zij op een andere manier de cyberveiligheid of kunnen we ze nog overtuigen om in de toekomst in te tekenen op de Vlaamse steunmaatregelen”, stelt Warnez.

Nog werk op provinciaal niveau

De Vlaamse strijd tegen cybercriminaliteit is vooral gericht ter bescherming van de lokale besturen. Provincies kunnen wel een ICT-veiligheidsaudit laten uitvoeren, maar kunnen geen gebruik maken van de cofinanciering door de Vlaamse overheid.

“Dit valt te betreuren. Ik zal de minister aansporen om het ethisch hacken en vooral de cofinanciering van de cyberaudit ook open te stellen voor de provincies. Ook daar wordt immers gewerkt met gegevens van burgers, die te allen tijde beschermd moeten worden”, aldus Warnez.

Gerelateerd nieuws

Binnenlands Bestuur

Cd&v blij met decreet dat meer zwembaden helpt realiseren

West-Vlaanderen staat onder druk door een tekort aan zwembaden. Sluitingen en hoge exploitatiekosten bedreigen zwemlessen, sportclubs en recreatie. Vlaams Parlementslid Brecht Warnez: “Zwemmen is geen luxe, maar een basisrecht voor iedereen. Dit decreet is één van de nodige maatregelen die zal leiden naar meer zwemkansen.”

Binnenlands Bestuur

Na verkoop van Cipal: nood aan meer inspraak en controle

Na de overname van Cipal-Schaubroeck door de Canadese groep Constellation Software is opnieuw duidelijk dat er nood is aan meer inspraak en controle. “De intercommunales vervullen een sleutelrol in onze publieke dienstverlening. Het is cruciaal dat gemeenteraadsleden, als vertegenwoordigers van onze burgers, nauw betrokken worden bij strategische beslissingen zoals deze overname”, zegt Vlaams parlementslid Brecht Warnez (cd&v) die hierover eerder al een voorstellen in het parlement indiende.

Binnenlands Bestuur

Grote private spelers moeten ook gevolgen van fusies beperken

De vele wijzigingen die bij een fusie komen kijken lopen meestal gesmeerd. Toch blijken enkele problemen niet snel opgelost. “Op mijn vraag zal minister Crevits zich inzetten om grote spelers zoals Google Maps aan te manen om straatnaamwijzigingen sneller aan te passen en zo de hinder te beperken”, zegt Vlaams parlementslid Brecht Warnez die zelf in een fusiegemeente woont.