West-Vlamingen scoren beter op toelatingsexamen arts en tandarts.

Elk jaar worden de toelatingsexamens voor arts en tandarts georganiseerd. “Enkel in West-Vlaanderen slaagt meer dan de helft van de kandidaten”, stelt Brecht Warnez als Vlaams volksvertegenwoordiger en lid van de commissie Onderwijs vast. Dit jaar werden deze toelatingsexamens omwille van de coronacrisis voor het eerst digitaal én gedecentraliseerd georganiseerd. “Ook opmerkelijk is dat dit eigenlijk niet heeft betekend dat er meer West-Vlamingen of Limburgers hebben meegedaan”, aldus Brecht Warnez.

West-Vlaanderen scoort best

Er namen aan het toelatingsexamen arts 543 West-Vlamingen deel. Hiervan slaagden 315 studenten of 58%. Hiermee scoort de provincie West-Vlaanderen het best. Bij alle andere provincies slagen meer dan de helft van de deelnemers niet.

Bij de tandartsen slagen 78 van de 139 West-Vlamingen. Daarmee is West-Vlaanderen ook de enige provincie met meer dan de helft geslaagde deelnemers (56%).

Onderstaand een overzicht van de totale slaag- en deelnamepercentages van de toelatingsexamens voor arts en tandarts. Opvallend is dat deelnemers wonend in het Brussels Hoofdstedelijk Gewest nog steeds minder slagen dan andere deelnemers, al moeten we, zeker voor het tandartsenexamen (waar er weinig deelnemers uit Brussel zijn), voorzichtig zijn met interpretaties.

ProvincieGeslaagdDeelgenomenSlaagperc.Deelnameperc.
Antwerpen548132741%29%
Brussels Hoofdstedelijk Gewest4616328%4%
Limburg24050048%11%
Oost-Vlaanderen500105947%23%
Vlaams-Brabant40585048%19%
West-Vlaanderen39368258%15%
Totaal2132458147%100%

Brecht Warnez: “Slechts 15% van de deelnemers aan het Vlaamse toelatingsexamen zijn West-Vlamingen, maar de resultaten tonen een goede voorbereiding en motivatie want ze slagen procentueel het meest.”

Meest vrouwelijke studenten, afkomstig uit secundair en hoger onderwijs

De meeste geslaagden voor het artsenexamen volgden in het secundair onderwijs richtingen zoals wetenschappen-wiskunde (801) of Latijn-wiskunde (205).

Bij de tandartsen zijn de cijfers gelijkaardig. Wetenschappen-wiskunde (162) en Latijn-wiskunde (39) is de favoriete vooropleiding in het secundair.

Brecht Warnez: “Er zijn naast de grote groep uit het secundair onderwijs, 1.412 studenten, ook 718 geslaagde kandidaat-artsen en -tandartsen afkomstig uit ons hoger onderwijs.”

“Bij de geslaagde kandidaat-artsen zijn 64% dames. Bij de tandartsen loopt dit op tot 70%. Hiermee wordt de vervrouwelijking van de medische beroepen bevestigd.”

Op meer plaatsen examen, toch minder deelnemers

Op 25 en 26 augustus 2020 vonden de toelatingsexamens voor de opleidingen geneeskunde en tandheelkunde plaats op meer dan 100 locaties in Vlaanderen en Brussel.  Deelnemers werden ad random verdeeld over de examenlocaties. Deelnemers mochten geen examen afleggen op de eigen school om niemand te bevoordelen of te benadelen. Deze spreiding kwam er omwille van de coronacrisis. Het aantal deelnemers per locatie varieerde tussen 11 (kleinste groep) en 375 (grootste groep).

Brecht Warnez: “Nu het examen dichtbij georganiseerd werd en niet meer in Brussels Expo, is geen stijging te merken ten opzichte van de vorige jaren van het aantal deelnemers uit verder afgelegen provincies zoals West-Vlaanderen en Limburg.”

Dit academiejaar mochten 1285 van de 1763 geslaagde studenten starten met de opleiding geneeskunde en 181 van de 369 geslaagden met de opleiding tandheelkunde. Dit heeft te maken met de numerus fixus. De effectieve rangschikking van de geselecteerden berust op de selectie van de beste deelnemers.

Ik blijf in het parlement het dossier van de toelatingsexamens nauwgezet volgen”, sluit Warnez af.

Gerelateerd nieuws

West-Vlaanderen

Vaccinatiestatus via 1/3 van de gemeentelijke websites te volgen

Het digitaal platform ‘Mijn Burgerprofiel’ bundelt de beschikbare gegevens van alle bestuursniveaus (Federale overheid, Vlaanderen en de lokale besturen) in één profiel. Via dat profiel kan elke Vlaming toegang krijgen tot zijn of haar persoonlijke gegevens. Elke burger kan via ‘Mijn Burgerprofiel’ de status van de eigen vaccinatie raadplegen. “Naar aanleiding van de vaccinatiecampagne vroegen 58 extra lokale besturen, waarvan 12 West-Vlaamse, dit jaar een rechtstreekse toegang via hun website”, zegt Vlaams parlementslid Brecht Warnez die de cijfers opvroeg bij minister-president Jan Jambon.

Lees meer »
Milieu

51 West-Vlaamse gemeenten nemen deel aan Operatie Proper

Scholen en verenigingen schrijven zich voor het vierde jaar op rij in, voor Operatie Proper. “Vanuit de 51 ingeschreven West-Vlaamse gemeenten nemen 216 scholen en verenigingen deel. Hiermee scoort onze provincie het hoogst in Vlaanderen”, zegt Vlaams parlementslid Brecht Warnez.

Lees meer »
Onderwijs

CD&V vraagt een hoorzitting in het parlement over psychologische ondersteuning van studenten

In de commissie Onderwijs van 25 maart riep CD&V op om snelle acties te ondernemen om studenten te ondersteunen na de nieuwe maatregelen ook in het hoger onderwijs. ““Een structureel beleid is nodig maar het is tijd voor onmiddellijke actie. Voor sommige studenten is het op dit ogenblik echt te veel. Niet alleen bij hun studies maar ook op persoonlijk vlak merken we dat ze er onderdoor gaan. Op korte termijn extra middelen voorzien voor studentenpsychologen en de uitrol van een bestaand online zelfhulp-platform is nodig”, zeggen parlementsleden Brecht Warnez en Katrien Schryvers.

Lees meer »