43.661 van de 242.210 West-Vlaamse openbare verlichtingen zijn LED-lampen

Lokale besturen werken mee aan het behalen van de klimaatdoelstellingen. Een van de manieren, is het aanpassen van de openbare verlichting. “Er zijn een aantal manieren om die zuiniger en energie-efficiënter te maken, zoals het dimmen of doven van de lichten op bepaalde momenten of het werken met LED-lampen in de openbare verlichting”, zegt Vlaams Parlementslid Brecht Warnez. Reeds 18% van de openbare verlichting in onze provincie is LED, 38 gemeenten doven ’s nachts meer dan de helft van de lichten, 42 gemeenten dimmen -gedeeltelijk- de lichten.

Het Vlaamse regeerakkoord wil dat tegen ten laatste 2030 alle openbare verlichting de transitie maakt naar slimme ledverlichting. Fluvius heeft daarom aangeboden de palen en armaturen van de openbare verlichting over te kopen van de gemeente en het beheer ervan volledig op zich te nemen. Naast het financiële aspect ligt het accent op ontzorging van de gemeente. De technologie van de openbare verlichting evolueert snel, en het beheer ervan wordt complexer. “Er zijn tal van voordelen aan deze maatregelen, maar ook nadelen, zoals het garanderen van de veiligheid op de weg”, stelt Brecht Warnez.

Meest LED in Anzegem

In gemeenten zoals Meulebeke en Wevelgem zijn reeds meer dan de helft van de openbare verlichtingsarmaturen LED. In onze provincie staat Anzegem het verst, met 2.695 op 3.839 of 70% van alle lampen.

“In 52 West-Vlaamse gemeenten is nog minder dan 25% van de lichten vervangen door LED. Willen we de doelstelling halen tot 2030, dan zullen we een tandje moeten bijsteken”, zegt Brecht Warnez.

“De energiebesparing bij het omschakelen van de 1,2 miljoen Vlaamse verlichtingspunten naar LED wordt ingeschat dat als een besparing van 44.000 ton aan CO2, weet Brecht Warnez.

In Heuvelland, Lendelede en Lichtervelde geen nachtverlichting

Naast het vervangen van oude armaturen naar LED, kan een openbaar bestuur er ook voor kiezen om de openbare verlichting minder te laten branden.

In 26 West-Vlaamse gemeenten blijft de openbare verlichting ’s nachts volledig of voor meer dan de helft branden. In 38 gemeenten worden meer dan de helft tot alle lichten gedoofd“, stelt Brecht Warnez.

In Heuvelland, Lendelede en Lichtervelde is er ’s nachts geen openbare verlichting.

Een andere techniek om minder energie te verbruiken of om voor minder lichtvervuiling en lichthinder te zorgen voor mens, fauna en flora is het dimmen van de openbare verlichting.
42 gemeenten dimmen gedurende een deel van de nacht hun verlichting. Wevelgem gaat hierin het verst. Het verminderen van de lichtsterkte vereist in veel gemeenten investeringen in de lampen en de sturing. “Door de geleidelijke vernieuwing van de armaturen zullen gemeenten, het dimmen van de openbare verlichting gedurende een deel van de nacht, voor een steeds groter wordend percentage kunnen toepassen”, zegt Brecht Warnez.

Besparen kost 1 miljard euro Er werd een inschatting gemaakt van de nodige investeringen in verlichtingstoestellen en masten om de doelstelling tegen 2030 te realiseren. “De omzetting van de installaties betekent in Vlaanderen een investering van bijna 1 miljard euro. Dit is drie keer meer dan men normaal investeert”, weet Warnez die de cijfers opvroeg bij minister Somers (Open VLD) en Demir (N-VA). In 2019 steeg het investeringsbedrag met 50%, dit jaar stijgen de investeringen met 75% naar een nominaal lineair investeringsregime. Elk lokaal bestuur heeft een inschatting gekregen van wat de investeringen in openbare verlichting zouden betekenen en een inschatting van de mogelijkheid tot financiering via de distributienetbeheerder mits inbreng van de installaties.

PROVINCIEGEMEENTEDNBAantal NLEDAantal LEDTOTAAL%LED
West-VlaanderenANZEGEMGASELWEST1.1442.6953.83970,20%
West-VlaanderenWEVELGEMFLUVIUS WEST2.2593.8366.09562,94%
West-VlaanderenMEULEBEKEGASELWEST9661.1392.10554,11%
West-VlaanderenWIELSBEKEGASELWEST1.3501.0322.38243,32%
West-VlaanderenRUISELEDEGASELWEST58141099141,37%
West-VlaanderenPITTEMGASELWEST9606511.61140,41%
West-VlaanderenZWEVEGEMGASELWEST3.2862.2255.51140,37%
West-VlaanderenNIEUWPOORTGASELWEST1.7338792.61233,65%
West-VlaanderenSPIERE-HELKIJNGASELWEST43318962230,39%
West-VlaanderenDENTERGEMGASELWEST1.1985141.71230,02%
West-VlaanderenROESELAREGASELWEST8.4213.50311.92429,38%
West-VlaanderenDE PANNEGASELWEST2.1127772.88926,90%
West-VlaanderenBLANKENBERGEIMEWO2.3147533.06724,55%
West-VlaanderenVLETERENGASELWEST47915363224,21%
West-VlaanderenKOKSIJDEGASELWEST4.7261.5036.22924,13%
West-VlaanderenKUURNEGASELWEST1.8855322.41722,01%
West-VlaanderenKNOKKE-HEISTIMEWO6.1931.5517.74420,03%
West-VlaanderenLENDELEDEFLUVIUS WEST1.1672721.43918,90%
West-VlaanderenALVERINGEMGASELWEST63614077618,04%
West-VlaanderenINGELMUNSTERGASELWEST1.9104112.32117,71%
West-VlaanderenDE HAANGASELWEST2.8556133.46817,68%
West-VlaanderenICHTEGEMGASELWEST2.1664612.62717,55%
West-VlaanderenPOPERINGEGASELWEST2.9666243.59017,38%
West-VlaanderenOOSTENDEIMEWO10.5332.17512.70817,12%
West-VlaanderenWAREGEMGASELWEST6.4291.2947.72316,76%
West-VlaanderenLANGEMARK-POELKAPELLEGASELWEST1.4582921.75016,69%
West-VlaanderenKORTRIJKGASELWEST13.7752.58516.36015,80%
West-VlaanderenOOSTKAMPIMEWO3.8626384.50014,18%
West-VlaanderenHEUVELLANDGASELWEST1.9943222.31613,90%
West-VlaanderenHOUTHULSTGASELWEST1.7892872.07613,82%
West-VlaanderenOOSTROZEBEKEGASELWEST1.3762191.59513,73%
West-VlaanderenAVELGEMGASELWEST1.6222581.88013,72%
West-VlaanderenBREDENEIMEWO2.5784052.98313,58%
West-VlaanderenOUDENBURGFLUVIUS WEST1.8042752.07913,23%
West-VlaanderenZONNEBEKEGASELWEST2.3923622.75413,14%
West-VlaanderenJABBEKEFLUVIUS WEST2.7154053.12012,98%
West-VlaanderenWINGENEGASELWEST2.6733873.06012,65%
West-VlaanderenTIELTGASELWEST3.8045504.35412,63%
West-VlaanderenIEPERGASELWEST6.8179477.76412,20%
West-VlaanderenMENENGASELWEST5.1056925.79711,94%
West-VlaanderenSTADENGASELWEST2.0112722.28311,91%
West-VlaanderenDEERLIJKGASELWEST2.1802642.44410,80%
West-VlaanderenBRUGGEIMEWO18.3532.05920.41210,09%
West-VlaanderenVEURNEGASELWEST2.1402252.3659,51%
West-VlaanderenBEERNEMIMEWO2.8402853.1259,12%
West-VlaanderenMOORSLEDEGASELWEST2.2472252.4729,10%
West-VlaanderenZEDELGEMIMEWO4.4984474.9459,04%
West-VlaanderenHARELBEKEFLUVIUS WEST4.9434575.4008,46%
West-VlaanderenHOOGLEDEFLUVIUS WEST2.0711782.2497,91%
West-VlaanderenLICHTERVELDEIMEWO1.4581231.5817,78%
West-VlaanderenLEDEGEMFLUVIUS WEST1.8981602.0587,77%
West-VlaanderenGISTELFLUVIUS WEST2.2211722.3937,19%
West-VlaanderenTORHOUTFLUVIUS WEST3.0252333.2587,15%
West-VlaanderenKORTEMARKFLUVIUS WEST2.5401922.7327,03%
West-VlaanderenDIKSMUIDEFLUVIUS WEST3.2942463.5406,95%
West-VlaanderenWERVIKGASELWEST3.3812473.6286,81%
West-VlaanderenDAMMEIMEWO2.3361492.4856,00%
West-VlaanderenIZEGEMFLUVIUS WEST5.3393355.6745,90%
West-VlaanderenMIDDELKERKEFLUVIUS WEST4.1662604.4265,87%
West-VlaanderenMESENGASELWEST183111945,67%
West-VlaanderenARDOOIEGASELWEST1.909972.0064,84%
West-VlaanderenZUIENKERKEIMEWO619246433,73%
West-VlaanderenLO-RENINGEGASELWEST630206503,08%
West-VlaanderenKOEKELAREFLUVIUS WEST1.801241.8251,32%
TOTAAL  198.54943.661242.21018,03%

Besparen kost 1 miljard euro Er werd een inschatting gemaakt van de nodige investeringen in verlichtingstoestellen en masten om de doelstelling tegen 2030 te realiseren. “De omzetting van de installaties betekent in Vlaanderen een investering van bijna 1 miljard euro. Dit is drie keer meer dan men normaal investeert”, weet Warnez die de cijfers opvroeg bij minister Somers (Open VLD) en Demir (N-VA). In 2019 steeg het investeringsbedrag met 50%, dit jaar stijgen de investeringen met 75% naar een nominaal lineair investeringsregime. Elk lokaal bestuur heeft een inschatting gekregen van wat de investeringen in openbare verlichting zouden betekenen en een inschatting van de mogelijkheid tot financiering via de distributienetbeheerder mits inbreng van de installaties.

Gerelateerd nieuws

West-Vlaanderen

Vaccinatiestatus via 1/3 van de gemeentelijke websites te volgen

Het digitaal platform ‘Mijn Burgerprofiel’ bundelt de beschikbare gegevens van alle bestuursniveaus (Federale overheid, Vlaanderen en de lokale besturen) in één profiel. Via dat profiel kan elke Vlaming toegang krijgen tot zijn of haar persoonlijke gegevens. Elke burger kan via ‘Mijn Burgerprofiel’ de status van de eigen vaccinatie raadplegen. “Naar aanleiding van de vaccinatiecampagne vroegen 58 extra lokale besturen, waarvan 12 West-Vlaamse, dit jaar een rechtstreekse toegang via hun website”, zegt Vlaams parlementslid Brecht Warnez die de cijfers opvroeg bij minister-president Jan Jambon.

Lees meer »
Milieu

51 West-Vlaamse gemeenten nemen deel aan Operatie Proper

Scholen en verenigingen schrijven zich voor het vierde jaar op rij in, voor Operatie Proper. “Vanuit de 51 ingeschreven West-Vlaamse gemeenten nemen 216 scholen en verenigingen deel. Hiermee scoort onze provincie het hoogst in Vlaanderen”, zegt Vlaams parlementslid Brecht Warnez.

Lees meer »
Milieu

Gemeente Wingene brengt droogte in kaart voor CurieuzeNeuzen

De gemeente Wingene neemt sinds begin deze maand deel aan het burgeronderzoek ‘CurieuzeNeuzen in de Tuin’. Drie verspreide sensoren in openbare grasperken meten er gedurende een half jaar de temperatuur en het vochtgehalte van de bodem. “Al enkele jaren op rij volgen de hitte- en droogterecords elkaar op. Onze zomers worden warmer en droger en dat beginnen we steeds meer te voelen”, zeggen schepenen Hedwig Kerckhove en Brecht Warnez. “Dit project onderzoekt hoe we onze tuinen, maar ook onze parken, akkers en natuurgebieden beter kunnen wapenen tegen de droogte.”

Lees meer »